Bílé špičky ve tmě (str. 14)

Potkat při potápění žraloky je sen mnoha potápěčů. S tímto snem je však spojeno velké nebezpečí a potápěč musí být vlemi opatrný. Žraloci lagunoví jsou sice menším druhem žraloků, avšak při nočním setkání, jaké popisuje Richard Skepper ve svém příběhu, budí obrovský repekt.

Žralok lagunový, neboli žralok bělocípý útesový (Triaenodon obesus) je jeden z menších druhů žraloků a obvykle svoji délkou nepřesahuje 1,6 m. Je lehce rozpoznatelný podle tvaru hlavy a hlavně bílých skvrn na špičkách hřbetních a ocasních ploutví, proto má v angličtině název „white-tips reef shark“.

Žralok lagunový nebo bělocípý útesový. Zdroj: http://de.wikipedia.org/wiki/Wei%C3%9Fspitzen-Riffhai

Žralok lagunový nebo bělocípý útesový. Zdroj: http://de.wikipedia.org/wiki/Wei%C3%9Fspitzen-Riffhai

Je to jeden ze tří nejčastějších druhů žraloků obývajících mělká moře Indo-pacifikých korálových útesů a nejčastěji se nachází v čisté vodě v hloubce 8-40m. Jsou to noční lovci, přes den odpočívají jednotlivě nebo v malých skupinkách u dna nebo v jeskyních. Zajímavostí je, že žralok lagunový je jeden z mála druhů žraloků, kteří dokáží nehybně ležet a neriskovat při tom udušení, protože dokáží aktivně prohánět okysličenou vodu žábrami.

Ikdyž tito žraloci nejsou teritoriální ani sociální, běžně se neshlukují do větších skupin ani při lovu. Proto záběry, které pořídil Richard Skepper, jsou unikátní, protože zachycují stovky žraloků na jednom místě. Ikdyž tito žraloci zaútočí na člověka jen velmi zřídka, je nebezpečné vyskytovat se v jejich blízkosti při lovu. Lovící žralok je schopen zakousnout se do čehokoliv a jeho v řadách rostoucí ostré zuby by mohli při neopatrnosti způsobit i vážné zranění.