Černá díra na Androsu (str. 54)

Stephanie Jutta Schwabeová, hlavní hrdinka příběhu o černých dírách, je geomikrobioložka. Má vystudované Ph.D v oboru biogeochemie, další titul z oboru enviromentálních práv a úřad Diver International ji jmenovaj jako jednu ze 40 nejlepších potápěčů světa. Její hlavní vědeckou činností je ale výzkum tzv. modrých nebo černých děr, jak je popsáno v příběhu Černá díra na Androsu.

Černé díry jsou propadlé staré jeskyně, které byly zatopené stoupající hladinou moře po poslední době ledové. Mají většinou oválný tvar a jsou velmi viditelné i z vesmíru díky dramatickému kontrastu barev oproti okolní vodě. Cirkulace vody je v černých dírách minimální, takže se tam drží anoxické prostředí (prostředí bez kyslíku) a vědecký výzkum těchto děr spočívá především ve zkoumání mikroorganismů, které se v dírách vyskytují, a chemického složení vody.

Steffi Schwabe. Zdroj: http://www.divernetxtra.com/technol/stef1197.htm

Steffi Schwabe. Zdroj: http://www.divernetxtra.com/technol/stef1197.htm

 

Stephanie je jednou z prvních vědců, kteří měli tu možnost prozkoumat černou díru na Androsu z blízka. Objevila v ní dvě husté vstvy oddělující od sebe různě slanou a okysličenou vodu. Vrstvy jsou složeny hlavně z mikroorganismů, které zde žijí. V té spodní dokonce Stephanie objevila nový druh bakterií, který pojmenovala po svém zesnulém manželovi. Zdokumentování těchto vrstev a dna černé díry na Androsu přineslo spoustu důležitých vědeckých poznatků.

Zde jsou dva díly dokumentu, který byl natočen právě o této výpravě. Jsou sice v horší kvalitě, ale přiblíží vám ten neuvěřitelný respekt, který černé díry vzbuzují.
První díl:

Druhý díl:

Zdroje:

http://en.wikipedia.org/wiki/Blue_hole

http://en.wikipedia.org/wiki/Stephanie_Schwabe