Proč se delfíni usmívají (str.41)

Delfíni jsou neuvěřitelně inteligentní zvířata, kteří jako jediní ze zvířecí říše na Zemi (kromě lidí) se oslovují jedinečnými jmény. Někdo dokonce zastává názor, že jsou to nejinteligentnější tvorové hned po lidech. Pravdou je, že s inteligencí jde ruku v ruce i chování, které při manipulaci s delfíny nemusí, ale může, být nebezpečné. V příběhu z knihy jménem Proč se delfíni usmívají je zmíněno spoustu případů velmi zvláštního chování delfinů, které většinou vyvolá kontakt s lidmi. Jedno z těchto chování může být i snaha o sexuální akt. Je to pro to, že si delfíni uvědomují naši podobnou inteligenci?

Delfíni jsou známí svým nereproduktivním sexuálním chováním, jako je masturbace, vzájemná stimulace genitálních oblastí, nebo homosexuální kontakt. Umějí být také při reprodukci vůči samicím velmi agresivní. Jako všichni ostatní savci mají delfíní samci penis, který mohou ovládat vůlí a erekce může být velmi rychlá.

Asi nejkvalitněji zdokumentované sexuální chování delfínů vůči lidem vychází z vědeckého experimentu. V 70. letech 20.století souhlasila Margaret Howe Lovattová s účastí na výzkumu delfíní inteligence. Po dobu třech měsíců žila s delfínem jménem Peter ve speciálně upraveném bytě, který byl do výše pasu zaplněn vodou, aby se zde mohl Peter volně pohybovat. Cílem bylo zkusit Petera naučit mluvit. Po chvíli soužití se ale Peter do své trenérky zamiloval, začal jí sexuálně napadat a působit ji tím lehká zranění. Přestože měl Peter pravidelně možnost pářit se s dvěma samicemi svého druhu, jeho sexuální útoky nepřestávaly a z důvodu úspěšného dokončení drahého experimentu se Margaret rozhodla s ním spolupracovat. Je důležité si uvědomit, že s pohledu Margaret neměl tento vztah jakýkoliv sexuální podtext.

Margaret telefonující ve speciálně upraveném bytě.

Margaret telefonující ve speciálně upraveném bytě.

 

Výzkum byl úspěšně dokončen, Margaret Howe Lovattová se ale dostala do konfliktu s vědeckou i šiřší společností. Pro delfína toto chování rozhodně není přirozené a je pravděpodobně důsledkem izolace od ostatních jedinců vlastního druhu. Výzkumný projekt ale umožnil velký vhled do kognitivních schopností delfínů, jejich chování a psychiky, a měl obrovský přínos v oblasti zoologie mořských savců.

Margaret a Peter.

Margaret a Peter.

 

Zde se můžete podívat na úryvek z dokumentu BBC o Margaret Howe Lovattové a jejím vztahu s delfínem Peterem.

Zdroje textu:

http://en.wikipedia.org/wiki/Dolphin

http://www.thewire.com/global/2014/06/how-a-science-experiment-led-to-sexual-encounters-for-a-woman-and-a-dolphin/372606/

Zdroje fotografií:

http://www.telegraph.co.uk/culture/film/10860676/The-woman-who-lived-in-sin-with-a-dolphin.html

http://liverpoolinnews.com/woman-who-had-sex-with-a-dolphin-during-lab-experiments-speaks-out-for-first-time/