USS Saratoga CV3 (str. 105)

V našem příběhu se pětice potápěčů potápí k legendárnímu vraku letadlové lodi USS Saratoga CV3 na dně zálivu u atolu Bikini. Část historie této obrovské lodi je popsána i v příběhu, zde vám ale poskytneme trochu rozšířenější historii, fotografie, video z potopení i záběry z vraku.

Nechme nyní promluvit Wikipedii.
USS Saratoga (CV-3) byla letadlová loď Námořnictva Spojených států, která působila ve službě v letech 1927–1946. Byla druhou a poslední jednotkou třídy Lexington, celkově třetí americkou letadlovou lodí a pátou lodí tohoto jména v US Navy. Původně byla projektována a stavěna jako bitevní křižník USS Saratoga (CC-3).

Objednána byla v roce 1917 jako bitevní křižník Saratoga (CC-3). Její kýl byl založen 25. září 1920 v loděnici New York Shipbuilding Corporation, nicméně v únoru 1922 byla zastavena stavba všech šesti křižníků třídy Lexington. V červenci 1922 byla schválena změna typu, ze Saratogy se stala letadlová loď CV-3; k nové objednávce došlo na podzim toho roku. Na vodu byla spuštěna 7. dubna 1925, do služby byla zařazena 16. listopadu 1922.[4] Jelikož k tomu došlo o téměř o měsíc dříve, než byla do služby uvedena sesterská loď Lexington, stala se tak první velkou letadlovou lodí US Navy. Pro odlišení od Lexingtonu byl na jejím mohutném komínu namalován svislý černý pruh, díky kterému si vysloužila přezdívku „Stripe-Stacked Sara“ (Sara s pruhovaným komínem). Také se jí říkalo „Lady Sara“.

Útok na Pearl Harbor zastihl Saratogu v San Diegu. Její první misí byla doprava stíhacích Wildcatů na Wake, ale ten padl dříve, než stihla posily doručit. Dne 11. ledna 1942 byla zasažena torpédem z ponorky I-6 a musela odplout k opravám do Států. Dne 1. června vyplula ze San Diega, aby se zúčastnila bitvy u Midway. Poté se zúčastnila ještě několika bitev, ale 31. srpna jí torpédovala ponorka I-26 a Saratoga musela odplout do Pearl Harboru k opravám.

zdroj: „USS Saratoga“ od USN – Official U.S. Navy Photograph, now in the collections of the National Archives (photo no. 80-G-651292) US Navy.. Licencováno pod Public domain via Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:USS_Saratoga.jpg#mediaviewer/File:USS_Saratoga.jpg

Dne 10. listopadu 1942 opět vyplula z Pearl Harboru a zamířila k Šalamounovým ostrovům. V listopadu 1943 se zúčastnila náletů na Rabaul.

Koncem ledna 1944 její letadla zaútočila na Marshallovy ostrovy. Poté byla převelena do Indického oceánu, aby podpořila britskou Východní eskadru. Dne 19. dubna zaútočila na Sabang (operace Cockpit) a 17. května její letadla zaútočila na Surabayu. Poté se věnovala výcviku nočních palubních operací.

V únoru 1945 poskytovala letecké krytí letadlovým lodím útočícím na cíle na Japonských ostrovech. 21. února byla nejprve zasažena třemi pumami a dvěma letouny kamikaze a o dvě hodiny později ještě jednou pumou. Saratoga přišla o 123 mužů, mrtvých a nezvěstných, a dalších 192 bylo zraněno. Poškozená loď poté odplula do Států k opravě. Do bojů již nezasáhla, neboť po skončení oprav se věnovala výcviku pilotů v Pearl Harboru.

Video z potopení Saratogy:

Záběry z ponoru k vraku lodi Saratoga:

Zdroj textu: http://cs.wikipedia.org/wiki/USS_Saratoga_%28CV-3%29

Zdroj fotografie: „USS Saratoga“ od USN – Official U.S. Navy Photograph, now in the collections of the National Archives (photo no. 80-G-651292) US Navy.. Licencováno pod Public domain via Wikimedia Commons – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:USS_Saratoga.jpg#mediaviewer/File:USS_Saratoga.jpg