Vrak Britannicu (str.81)

K příběhu o potápění k potopenému vraku lodi HMHS Britannicu (z anglického His Majesty´s Hospital Ship) máme pro vás moc pěkný dokument o celé tragédii. Britannic byla sesterská loď slavného Titanicu a Olympicu. Byla postavena v loděnicích Harland & Wolff v Belfastu a původně měla převážet náklad a cestující přes Atlantik. Bohužel kvůli vypuknutí první světové války loď převzalo britské námořnictvo a udělalo z ní plovoucí nemocnici.

Nemocniční loď Britannic. Zdroj: „HMHS Britannic“ by Allan Green, 1878 – 1954 (see [1]) – Maritimequest: Britannic page 5. Licensed under Public domain via Wikimedia Commons – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:HMHS_Britannic.jpg #mediaviewer/File:HMHS_Britannic.jpg

 Britannic měřil na délku úctyhodných 269m, na šířku 28,6m a jako pohon mu sloužilo uhlí. Nejneuvěřitelnější je ale počet cestujících a členů posádky. Britannic obsluhovalo 675 členů posádky, 489 lidí sloužilo jako zdravotní personál a uvezl až 3300 zraněných.

Roku 1916, po dokončení pěti cest na bojiště na blízkém východu, kdy Britannic převážel nemocné a zraněné vojáky, odplouvala loď ze Southamptonu do řeckého Lemnosu. Cesta probíhala až k mysu Sounion bez problémů. Tam ale Britannic najel na minu a 21. listopadu roku 1916 se za pouhých 55 minut se potopil. Díky teplému egejskému moři a blízkosti dalších lodí a rybářů bylo pouze 28 obětí.

Potápějící se Britannic. Zdroj:http://the-schip-of-dreams.blog.cz/en/0907/britannic

Potápějící se Britannic. Zdroj:http://the-schip-of-dreams.blog.cz/en/0907/britannic

 

Je záhadou, jaktože se Britannic potopil tak rychle. Stejně jako Titanic měl vodotěsně uzavírací komory v podpalubí, které měly oddělit zatopené části lodi od ostatních a zabránit tak potopení. Jedno z možných vysvětlení je, že komory se vůbec nestihly uzavřít, ale pravdu už asi nikdo nezjistí.

Kvůli velké hloubce, ve které Britannic leží, je velmi obtížné se k němu potopit a určit přesné okolnosti potopení. Zvlášť kvůli tomu, že přístup do vnitřku vraku je velmi omezen. Britannic patří k vrcholům hlubinného potápění – v tom dobrém i v tom tragickém slova smyslu. Nejeden potápěč, jak se dozvíte i v knize, při potápění k Britannicu zahynul.

britannic_8

Vrak lodi Britannic. Zdroj: http://the-schip-of-dreams.blog.cz/en/0907/britannic

 

Vrak lodi Britannic. Zdroj: http://uwex.us/AUEaugust07.htm

Vrak lodi Britannic. Zdroj: http://uwex.us/AUEaugust07.htm

 

Dokument o potopení lodi HMHS Britannic:

Zdroj textu: http://en.wikipedia.org/wiki/HMHS_Britannic