Záhadné zmizení komandéra Crabba (str.51)

Příběh z knihy jménem Záhadné zmizení komandéra Crabba popisuje známý případ slavného průkopníka v potápění a komandéra britského námořnictva Lionela Crabba z 60. let 20. století. Lionel Crabb zmizel při výkonu tajné mise v přístavu Portsmouth, kde dne 19. dubna 1956 kotvil sovětský křižník Ordžonikidze, který do Británie přivezl Nikitu Chruščova a Nikolaje Bulganina na misi dobré vůle.

Tajné služby se tehdy velmi zajímali o jisté detaily trupu této lodi a předpokládá se tedy, že Crabbův ponor zahrnoval špionážní činnost okolo křižníku Ordžonikidze. Crabb se z ponoru nikdy nevrátil. Později se ze dna přístavu vyzdvihlo tělo, které sice bylo prohlášeno za pohřešovaného komandéra, ale nebylo identifikovatelné. Někteří tvrdili, že rusové Crabba zajali nebo zabili, jiní že Crabb přeběhl k sovětům.

Lionel Crabb. Zdroj: "Lionel Crabb" by Coote, R G G (Lt), Royal Navy official photographer - This is photograph A 23270 from the collections of the Imperial War Museums.. Licensed under Public domain via Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lionel_Crabb.jpg#mediaviewer/File:Lionel_Crabb.jpg

Lionel Crabb. Zdroj: „Lionel Crabb“ by Coote, R G G (Lt), Royal Navy official photographer – This is photograph A 23270 from the collections of the Imperial War Museums.. Licensed under Public domain via Wikimedia Commons – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lionel_Crabb.jpg#mediaviewer/File:Lionel_Crabb.jpg

 

Později se Eduard Koltsov, penzionovaný ruský potápěč, přiznal k zabití komandéra Crabba, kdy mu měl pod hladinou podříznout hrdlo, protože Crabb prý připevňoval na trup sovětského křižníku minu. Tato historka ale nikdy nebyla dokázána, naopak o pár let později se britské noviny od jednoho ruského imigranta dozvěděli, že Crabb byl střelen do hlavy hlídkou na lodi, která ho našla plavat vedle trupu lodi. Co se ale opravdu ten osudný den stalo?

Video: unikátní záběry Lionela Crabba připravujícího se na ponor a příjezd sovětského křižníku Ordžonikidze do přístavu Portsmouth.

Video-koláž fotografií ze života Lionela Crabba

Zdroj: http://perutyn.wbs.cz/